خرید آنلاین فایل{تحقیق درباره اعتماد به نفس}

در این صفحه از وب سایت برتر با شما هستیم با تحقیق درباره اعتماد به نفستحقیق،درباره،اعتماد،به،نفس
تحقیق درباره اعتماد به نفس|40106808|xeh

پس اعتماد به نفس یعنی ایمان داشتن فرد به توانایی ها و استعدادهای خود و احساسات افتخارآمیز و مثبت او نسبت به خود. اعتماد به نفس در حالت چهره ای رفتار طرز صحبت كردن و حرکت افراد مشخص و مشهود است.

افراد دارای اعتماد به نفس بالا برخورد باز و گشوده ای با دیگران دارند انتقاد پذیر ند. راحت اشتباهات خود را می پذیرند و توانائیهای خویش را باور دارند. احساس ارزشمندی را هم نسبت به خودشان، و هم نسبت به دیگران دارند.

اراده و پشتکار در اعتماد به نفس نقش بسیار مهمی دارد . اراده و اختیار هر انسان به خود او بستگی دارد؛ یعنی هر چه در زندگی روزانه فعالیتهای خود را واقع بینانه تر مورد ارزیابی قرار بدهیم و خود را مطابق با واقعیت

بسنجیم و خودگوئی های مثبتی داشته باشیم، اراده ما محکم تر و اشتباهات ما کمتر خواهد شد ؛ در نتیجه با اعتماد به نفس بیشتری كه به دست میآوریم جهت دهی فعالیتهایمان بهتر میگردد.

فرد متکی‌به‌نفس، چون شناخت درستی از خودش دارد و نقاط ضعف و قوت خود را می‌داند، برای رفع نقص‌ها، تلاش بیش‌تری می‌کند و هرگز احساس کوچکی و حقارت نخواهد کرد.
در قرآن کریم و روایات اهل‌بیت علیهم السلام هم تأکید زیادی بر احترام به خویشتن و عزیز شمردن خویش گردیده، تا جایی که عزت نفس، مایه کرامت و بزرگی برشمرده شده و خودکم‌بینی، مایه‌ی هلاکت و سقوط انسان معرفی شده است.

اعتماد به نفس هر فرد، بر روی کیفیت زندگی او تاثیر بسزایی دارد و چگونگی احساس هر كس نسبت به خود، بر نحوه زندگی اش اثر می گذارد. افرادی که احساس می کنند از نظر دیگران دوست داشتنی و دل نشین هستند، قطعاً روابط اجتماعی بهتری دارند، در مواقع نیاز به دوستان و خانواده کمک و حمایت می رسانند و همین حمایت از دیگران، آنها را به این باور می رساند كه می توانند مشکلات را از سر راه بردارند و اهداف شان را تحقق بخشند.

عوامل موثر بر اعتماد به نفس
همه ما در شرایط و موقعیت هایی از زندگی، مشکلات عدم اعتماد به نفس را تجربه کرده ایم. این مشكلات خصوصاً در دوران نوجوانی که شخص، خود و جهان اطراف را می شناسد،

بیشتر آشكار می شود. اما از آنجایی که خودانگاره هرکس با گذشت زمان تغییر می کند، پس اعتماد به نفس فرد هم ثابت نمی ماند و در طول زندگی تغییر می نماید ؛ بنابراین می توان اعتماد به نفس را بهبود بخشید.

برای دستیابی به یک اعتماد به نفس سالم دو مساله را باید در نظر گرفت:

۱ـ نظر و رفتار دیگران نسبت به شخص چگونه است؟

۲ـ خود او، خویش را چگونه می بیند؟

این دو مساله بر اعتماد به نفس افراد بسیار تاثیر می گذارد . والدین، معلمان، مربیان و... به ویژه در دوران کودکی در شکل گیری دیدگاه هر فرد نسبت به خودش، نقش مهمی را ایفا می کنند. اگر والدین یا معلمان بیشتر از آنكه کودک را تمجید و تحسین کنند، به انتقاد و عیب جویی از ویبپردازند، مسلماً این کودک نمی تواند اعتماد به نفس خوبی داشته باشد. همچنین در دوره نوجوانی که ارزش ها و عقاید نوجوان در حال شکل گیری است، نظرات پدر و مادر، معلم یا دیگر افراد در به وجود آوردن خودانگاره نوجوان بسیار موثر است. قطعاً اگر فردی که مورد قبول و احترام نوجوان است-مانند والدین یا معلمان- دائماً از وی عیب جویی کند، سبب تخریب اعتماد به نفس او می شود. گاهی هم ، گویی از درون به نوجوان القا می شود که توانایی انجام درست کارها را ندارد (بحران درونی) که این مساله هم به اندازه انتقاد و سرزنش دیگران بر اعتماد به نفس اثر تخریبی دارد.
انتظارات نابجا و غیرواقعی نیز می توانند اثر منفی بر اعتماد به نفس بگذارند. افرادی که توانایی های خود را می

شناسند و تحسین می کنند، از اعتماد به نفس بالایی برخوردارند، ولی اگر احساس کنند که فاقد توانایی های درخور تحسینند، حتماً از اعتماد به نفس ضعیفی برخوردار می شوند. نکته حائز اهمیت این است که بیشتر مردم دارای توانایی ها و قابلیت های درخور تحسین و شایسته ای هستند، اما به دلیل خودانگاره منفی ای که از خود دارند، نمی توانند توانایی های خویش را ببینند.

درشکل گیری اعتماد به نفس دو دسته مانع وجود دارد:

موانع درونی : موانعی هستند که در باورها و طرز فکر هر شخص وجود دارند و کاملا قابل تغییر به دست خود


مطالب دیگر:
📃تحقيق مهندسي معكوس reverse engineering📃تحقيق مهندسي معكوس مغز Reverse Engineering the Brain📃تحقيق مهندسي مجدد📃تحقيق مهمترين نقاط آسيب پذير ويندوز📃تحقيق مهمترين نقاط آسيب پذير يونيکس و لينوکس📃تحقيق مهاجرت از ويندوز به لينوكس📃تحقيق مكانيزمهاي كنترل ازدحام در TCP و مروري بر عملكرد TCP در Wireless Sensor Networks📃پايان نامه مكانيزاسيون توليد مجله تحت وب📃تحقيق مقدمه‌اي بر HTML و طراحي صفحات وب📃تحقيق مقدمه ای بر پایگاه داده فازی📃تحقيق مقدمه ای بر ویروس های کامپیوترو سایر برنامه های مخرب📃تحقيق مقدمه ای بر سیستمهای خبره📃تحقيق مقدمه ای بر زبان Ruby📃تحقيق مقدمه ای بر داده کاوی📃تحقيق مقدمه ای بر امنیت شبکه بهمراه متن انگليسي📃تحقيق مفاهيم اوليه شبكه و نصب ويندوز سرور 2003📃تحقيق مفاهيم اوليه پروتکل TCP/IP📃تحقيق مفا‌هيم‌ پا‌يه فناوري‌ اطلا‌عات📃تحقيق مفاهیم ویژوال بیسیک📃تحقيق مفاهيم سيستم عامل به همراه ويندوز NT📃تحقيق مفاهيم شبكه هاي Bluetooth📃تحقيق مقدمه اي كوتاه بر كاربردهاي شبكه، تقسيم بندي شبكه ها، نرم افزار شبكه و معروف ترين شبكه ها📃تحقيق مقدمه اي بر Windows 2000 Serverاستفاده ازرابط ويندوز2000📃تحقيق صنعت نساجي تركيه و نقش صنعت ريسندگي نخ پنبه‌اي آن در جهان📃تحقيق صنعت نساجي